Kızılcaören Köyü Web Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kızılcaören Köyü Web Sitesi

Tokat Resadiye Kızılcaören Web Sitesi

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Destanlaşan Türküler

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Destanlaşan Türküler Empty Destanlaşan Türküler Çarş. Ocak 02, 2019 9:20 pm

ilhancakir

Admin

DELİ ŞÜKRÜ TÜRKÜSÜ

Deli şükrü Kızılcaören kasabamızın Hacıosmanoğullarından dır. Küçük yaşta babasını kaybetmiş ve amcasının yanında büyümüştür. Hamdi adında bir erkek ve beş tane kız kardeşi vardır.Cumhuriyetin ilanından önceki yıllarda, Osmanlı Devletinin idare tarzına göre Deli Şükrü yöremizde Mıntıka Müdürlüğü yapmaktadır. Görevli olduğu süre içerisinde daima fakirden, garibandan yana olmuş Zorbaların da korkulu rüyası olmuştur. Yörede fakir babası olarak tanınmıştır. Deli şükrü nün bu davranışları zorbaların zoruna gider, fakat bir şey yapamazlar. Bundan kurtulmak için Deli Şükrü yü Sivas valisi Reşit Paşaya şikayet ederler. Valiyi öyle doldururlar ve kendilerini öyle acındırırlar ki vali olayı yerinde incelemek üzere ilçeye gelir. Hazırlanan komplo gereği deli şükrü suçlu bulunarak Bayburt a sürgün edilir. Zorbalar Bayburt az bularak Sivas a götürmeyi başarırlar ve hapsederler. Deli şükrü hapiste yatarken Sivas eşraflarından birisi Vali Reşit paşa ya bir at hediye eder. At huysuz olduğu için kimse binemez.Birçok kişi dener fakat, hiçbir kimse ata binmeyi başaramaz. Buna binse binse biniciliği ile meşhur deli şükrü biner derler; ancak Vali nin çevresindekiler deli şükrünün kaçabileceğini söylerler Vali bu tür endişeleri kabul etmez. Ne pahasına olursa olsun Deli Şükrü yü ata bindirir. Deli şükrü atın yelesinden tutar, atı sever, okşar ve bir sıçrayışta ata atlar. Gözden uzaklaşır. Arkadan dedikodular başlar, birçoğu deli şükrünün gelmeyeceğini söylerler; fakat, deli Şükrü, dedikoduları haksız çıkararak geri gelir. Reşit paşa, Deli Şükrü nün bu mertçe davranışını taktirle karşılar. Deli şükrü yü yanına çağırtır, Gönlünü alır ve birkaçta hediye vererek afettiğini söyler. Zenginin delisi, fakirin velisi Deli Şükrü hapisteyken halk ona sevgisini aşağıdaki şekilde dile getirmiştir.

Konaklar yaptırdım uzun çarşıya

Camlı pencereleri karşı karşıya

Haber anlatamadım Reşit Paşa ya

Gelme emim gelme, dönmem geriye

Beni sürgün ettiler angıldere ye

Atımı çektimde binek binek taşına

Elim yetişmiyor eyer kaşına

Benden selam söyleyin hamdi gardaşıma

Gelme emmim, gelme, dönmem geriye

Beni sürgün etiler angıldere ye

Kır atımda kirim kirim kişniyor

Beş bacım var evde nakış işliyor